27 lutego 2018

Jakie aspekty w grach RPG są bardzo ważne?

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z grami komputerowymi, by nieco oderwać się od szarej rzeczywistości, powinny wypróbować RPG. Jest to ten rodzaj rozrywki, który całkowicie wprowadza do innego świata i niesamowicie wciąga, ponieważ bardzo zróżnicowana fabuła sprawia, że stale dzieje się coś nowego. Jakie elementy tego typu gier są ogromnie ważne?

Co to jest RPG?

Gry RPG są takim gatunkiem, gdzie osoba grająca wciela się w postać, bądź całą grupę ludzi i porusza się po świecie fikcyjnym. Fabuła może opierać się na różnych klimatach, natomiast najbardziej popularne są fantasy i science fiction. Ukształtowanie świata jest ważnym elementem, ponieważ od tego zależy, jak gracz będzie się w nim czuł, czy produkcja przypadnie mu do gustu. Fikcyjna rzeczywistość powinna być złożona i ciekawa, aby stale mieć możliwość odkrywania nowych rzeczy, światów, przejść. Należy również powiedzieć, że gry, które przedstawiają obecne czasy są raczej w mniejszości.

Poruszanie się i zadania

Istotną kwestią, która sprawia, że wiele osób lubi tego typu rozrywkę jest swobodne poruszania się. Chodzi o tak zwany otwarty świat, który można bez ograniczeń eksplorować. Nie zawsze oczywiście tak jest, jednak ta możliwość zajrzenia w każdy kąt, czy otwarcia każdych drzwi jest sprawą, na którą gracze zwracają uwagę. Zwykle do poruszania się po takim świecie konieczna jest mapa. Postać podczas wędrówki musi rozwiązywać różne zagadki, kolekcjonować przedmioty, rozmawiać z napotkanymi osobami, ale też nie dać się wciągnąć w pułapkę, czy uśmiercić.

Szczególnie ciekawe są tytuły, w których rozwiązań jednego zadania jest wiele, a fabuła może potoczyć się bardzo różnie, w zależności od tego, jakie decyzje zostaną podjęte. To oznacza, że nie ma tak naprawdę jednego zakończenia. Co ważne, w niektórych produkcjach podejmowane decyzje, wybór ścieżki i sposób zachowania mogą mieć wpływ na zmianę charakteru postaci.

Postać lub drużyna

Gracz i jego decyzje odgrywają tutaj ważną rolę. Wraz ze zdobywanymi atrybutami, przedmiotami, czy doświadczeniem ewoluuje także sama postać bądź drużyna kierowana przez osobę grającą. Fabuła może kłaść główny nacisk na wygrywanie pojedynków lub też na rozwiązywanie zadań. Natomiast to, w jakim stopniu sam bohater się zmieni, zależy od intencji twórców. Czasem jest to zautomatyzowane, a czasami proces ten jest dość szczegółowy oraz różnorodny. Z kolei już podczas wcielania się w taką postać, czyli na samym początku można mieć więcej lub mniej możliwości, gdy chodzi o ingerowanie w jej cechy.

Ważną kwestią jest także to, w jaki sposób główny bohater może stawać się lepszy. Tutaj zależnie od założeń stosuje się różne systemy. Może chodzić o zdobywanie punktów umiejętności za wykonywanie zadań, by potem kupować potrzebne atrybuty. Czasami także postać zdobywa punkty doświadczenia, które sprawiają, że może awansować na wyższy poziom. Z kolei system treningu punktuje na przykład częste korzystanie z konkretnej broni, przez co z czasem można stać się w danej czynności bardziej biegłym.

Komputerowe gry RPG wzięły swój początek od popularnych i lubianych gier fabularnych, które polegają na odgrywaniu konkretnych ról. Ta konwencja cieszy się bardzo dużą popularnością, ponieważ faktycznie jest to rozrywka, która niesamowicie wciąga, Zarówno RPG komputerowe, jak i planszówki, czy wersje karciane na pewno nie stracą na swej popularności.

blog comments powered by Disqus