Subnautica Za Darmo PC

Dziś mamy kolejny survival do omówienia. Ponownie rok 2014 zaszczycił nas produkcją, która zawładnęła światem. Subnautica za darmo, bo o niej tutaj mowa, w momencie wydania przez swojego twórcę była określana jako gra akcji z …

Subnautica Za Darmo PC

Dziś mamy kolejny survival do omówienia. Ponownie rok 2014 zaszczycił nas produkcją, która zawładnęła światem. Subnautica za darmo, bo o niej tutaj mowa, w momencie wydania przez swojego twórcę była określana jako gra akcji z elementami survivalu. Jest jednak zgoła inaczej.

Moim skromnym zdaniem gra definiowana powinna być jako Survival Horror, lub po prostu Horror. Dlaczego? Powiem wam szczerze, że dawno nie spotkałem się z grą, która straszy w tak spokojny sposób jak Subnautica za darmo PC.

Jak wygląda rozgrywka w Subnautica za darmo?

W grze wcielamy się w rozbitka, który przez awarię swojej stacji kosmicznej musi lądować awaryjnie na nieznanej planecie. Pech chciał, że planeta 4546B jest w 95% pokryta wodą. Da się tutaj znaleźć tylko nieliczne tereny lądowe, które i tak są bardzo, ale to bardzo malutkie, a nawet jeżeli coś na nich zbudujemy to geostrom zmiecie wszystko z powierzchni ziemi. Jedyne co nam zostaje to pozostać w wodzie przez 99% możliwego czasu.

Lecz wróćmy do pytania, dlaczego Subnautica za darmo straszy? Otóż każdy z nas posiada w sobie lęk przed nieznanym. To właśnie oferuje nam Subnautica w swojej rozgrywce, gdzie przed sobą mamy bezkresny ocean, a pod wodą wiele różnych stworzeń, które mogą okazać się nieszkodliwe, lub wręcz przeciwnie.

Gra poza faktem awaryjnego lądowania, awarii naszej stacji kosmicznej, oraz znalezionych później ruin kosmitów, które znajdują się gdzieś losowo pod wodą, nie posiada większej linii fabularnej ani żadnej historii. Po prostu jesteśmy, eksplorujemy podwodny świat i próbujemy nie dać się zabić różnym bestiom, które czyhają w głębinach.

Zobacz też: Scrap Mechanic Za Darmo PC

W grze to, co najstraszniejsze może nam się wydać, nie są wcale różne stwory z głębin, lecz samotność i bezkres oceanu, które spotykamy w rozgrywce. Tryb survivalowy w Subnautica za darmo PC dodatkowo pogłębia nasz stres poprzez dodanie takich rzeczy jak butla z tlenem, która sukcesywnie się opróżnia gdy jesteśmy pod wodą. Zmusza nas to do budowy ogromnych rurociągów z powietrzem, by nie utonąć gdy będziemy na dużych głębokościach.

Zwiedzając ocean, musimy także zbierać różne przedmioty i surowce. Bez nich nie będziemy w stanie budować np. wcześniej wspomnianych rurociągów. Z czasem będziemy mogli dozbroić się w skaner form żywych, lub w turbinę ręczną, która pozwoli nam na szybsze poruszanie się pod wodą, oraz będzie wyświetlać nam mapę miejsca, w którym się znajdujemy w trzech wymiarach.

Podczas eksploracji podwodnego świata w Subnautica za darmo możemy natknąć się na różne jaskinie oraz ciasne wąwozy. Klaustrofobiczne wręcz przesmyki, które finalnie i tak nie prowadzą donikąd, lub ewentualnie prowadzić będą nas jeszcze głębiej. Z każdym kolejnym metrem pod wodą robi się także coraz ciemniej.

W pewnym momencie nawet nasza latarka zaczyna nam nie pomagać. Im głębiej i ciemniej, tym łatwiej zacząć błądzić po lokacji, w której się znajdujemy.

Darmowe gry do pobrania to nie tylko rozrywka, ale też emocje. Gra z każdą kolejną minutą powoduje fakt, że czujemy się zagubieni i samotni. Jest to jeden z największych aspektów Subnautici. Właśnie na tej podstawie śmiem twierdzić, że twórcy źle oznaczyli swoją grę w wyborze gatunku, chyba że zrobili to celowo by przyciągnąć więcej nic nieświadomych ludzi.

Osobiście testowałem limity gry i udało mi się zejść poniżej 2000 metrów głębokości. To, co tam widziałem, to poprostu nic. Ogromna ciemność, która towarzyszyła mi już gdzieś od 1,5 tysiąca metrów, nie odstąpiła mnie, a wręcz się nasilała. Wizja była ograniczona gdzieś na metr do przodu nawet pomimo latarki.

Grafika w grze jest wykonana bardzo ładnie. Rafa koralowa, którą możemy spotykać, lub różne pomniejsze sieci jaskiń wyglądają bardzo przyzwoicie, a zwierzęta, które napotykamy, są unikatowe, a ich wygląd nie jest przeklejony na inne organizmy w świecie.

Największą robotę w Subnautica za darmo robią dźwięki. Cała ścieżka audio potrafi delikatnie przygrywać w grze, co będzie umilać nam rozgrywkę, lecz gdy schodzimy na duże głębokości, muzyczka znika, a jedyne co nam towarzyszy to różne dziwne dźwięki, których źródła nie sposób zlokalizować. 

Dodaj komentarz