26 kwietnia 2016

Przeglądarkowe gry dla dzieci

Ostatnimi czasy wszelkiej maści gry komputerowe okazały się być cieszącą się sporym zainteresowaniem rozrywką w grupie odbiorców praktycznie w każdym wieku, wliczając w to także najmłodszych graczy, którzy, jak można się w gruncie rzeczy domyślić, stanowią bardzo pokaźną liczbę wśród wszystkich odbiorców gier komputerowych.

Wraz z rozwojem technologii, również i gry komputerowe ulegały zasadniczym zmianom: początkowo były one dostępne praktycznie tylko na, dobrze znanych niektórym, automatach, na których mogliśmy grać w takie klasyczne produkcje jak pierwszy Arkanoid czy Space Invaders, a dzisiaj mamy dostęp do niesamowicie szerokiego wachlarza rozmaitych gier, zarówno przeznaczonych na komputery osobiste, jak też konsole czy urządzenia mobilne.

Sami twórcy gier komputerowy przyjęli również inne podejście do samej działalności na tym rynku względem tej dosyć szczególnej grupy odbiorców jaką są dzieci: powstał i do dziś jest szeroko stosowany system PEGI, który za pomocą rozmaitych symboli, zawierających także krótkie oznaczenie wyrazowe, i cyfr pozwala rodzicom na skontrolowanie jaką zawartość zawiera dana produkcja i czy jest ona odpowiednia dla dziecka względem poziomu jego rozwoju oraz wieku, jeszcze przed zakupem. Zmienił się także nieco charakter produkcji adresowanych do najmłodszych graczy: podczas gdy wciąż zachowują swój edukacyjny charakter, to dodatkowo otaczają go bardzo przyjemną i wciągającą rozgrywką, dzięki czemu możliwe jest połączenie dobrej zabawy z nauką pożytecznych informacji oraz umiejętności, a to za sprawą różnorakich gier przeznaczonych specjalnie dla dzieci, jak na przykład wszelkiej maści gry o zwierzętach, pozwalające nie tylko zdobywać przydatną wiedzę, ale też cieszyć się przyjemną rozgrywką.

Gdzie jednak szukać takich produkcji? Wbrew pozorom, nie jest to szczególni trudne: wystarczy odwiedzić najbliższy sklep z oprogramowaniem komputerowym w naszej okolicy lub jedną z sieci handlowych, jak na przykład MediaMarkt czy Empik, gdzie bez żadnych problemów znajdziemy coś, czym będziemy mogli zainteresować naszą pociechę; bardzo szeroki wybór mają też wszystkie sklepu internetowe z grami komputerowymi.

Dużo ciekawych gier dla dzieci możemy znaleźć także w serwisach oferujących darmową rozrywkę w postaci gier przeznaczonych na przeglądarki internetowe. Znajdziemy tam sporo wszelakiego gatunku produkcji, zarówno o charakterze edukacyjnym, jak też mnóstwo pozycji typowo logicznych, strategicznych, zręcznościowych czy wielu innych, przy których nasza pociecha z pewnością będzie się nie tylko dobrze bawić, ale także rozwijać i zdobywać przydatną w dorosłym życiu wiedzę. Portale tego rodzaju liczą sobie mnóstwo gier adresowanych do dzieci w każdym wieku i obojga płci: znajdziemy nie tylko gry samochodowe, ale także ze zwierzętami, jak na przykład konie czy koty.

Dzięki grom zręcznościowym i akcji dzieci mogą rozwijać głównie umiejętności motoryczne, które również mają duże znaczenie w całościowym rozwoju naszej pociechy. Umiejętności te obejmują przede wszystkim koordynację oko – ręka, ale też szybkiego reagowania i podejmowania działań w sytuacjach związanych z presją czasu. Często gracz musi w nich także odpowiednio wcześnie planować swoje dalsze ruchy i wykonywać je wystarczająco szybko, aby osiągnąć zwycięstwo. Gry komputerowe mogą być użyteczne w każdej sferze rozwoju dziecka, pomóc w jego przystosowaniu się do różnych życiowych sytuacji i często okazują się bardzo użytecznym elementem w procesie edukacji.

blog comments powered by Disqus