Poradnik do ogame

Poradnik do Ogame

Jedną z najpopularniejszych gier przeglądarkowych, utrzymujących się już od wielu lat na rynku jest ogame. Z uwagi na fakt, że wciąż zadajecie bardzo dużo pytań dotyczących tej gry postanowiłem stworzyć mały poradnik, w którym odpowiem na najczęściej zadawane pytania. Wbrew pozorom gra ogame nie jest tak trudna, jak mogłoby się wam wydawać, a rozwiązanie problemu często jest niezwykle banalne. Dlatego przeczytajcie najczęściej zadawane pytania do gry ogame, a jeżeli macie inne problemy – piszcie, razem z pewnością je rozwiążemy!

1. Jak włączyć urlop?

Jeżeli wiesz, że przez najbliższych kilka, albo kilkanaście dni, nie będziesz mógł zalogować się do gry, nie chcesz utracić obecnej pozycji i mieć wpływ na możliwe rozgrywki – weź urlop. Żeby wziąć urlop nie możesz w tej chwili przemieszczać flot między planetami, ani nic budować. Najlepiej też jeżeli zatrzymasz produkcję surowców oraz dostarczaną energię. Jeżeli spełnisz te warunku to wejdź do zakładki Ustawienia i zaznacz button „Aktywuj urlop”. Zatwierdzasz zmiany przyciskiem „zachowaj zmiany” i to wszystko. Zdarza się czasami, że urlop nie chce się włączyć od razu, dlatego należy ponawiać akcję, aż zostanie uruchomiony.
Urlop aktywowany jest na przynajmniej dwa dni. Maksymalny czas trwania urlopu to 35 dni. Jeżeli nie zalogujesz się na konto w przeciągu 35 dni zostanie ono usunięte. W przypadku logowania urlop może być aktywowany na kolejne 35 dni. W trakcie trwania urlopy deaktywowane są wszelkiego rodzaju działania związane z twoim kontem. Nikt nie może cię szpiegować, skanować, ani atakować. Ty również nie możesz przeprowadzać ataków, ani innych działań na własnych planetach. Wydobycie surowców zmniejsza się do podstawowego wydobycia, niezależnie od tego jak rozbudowane masz kopalnie.
Aby anulować urlop należy wejść do zakładki Ustawienia, zaznaczyć ptaszka przy „wyłącz” i nacisnąć przycisk „Zachowaj zmiany”.

2. Jak wysłać ekspedycje w ogame?

Ekspedycja to jedna z ciekawszych misji, która dostępna jest w Ogame. Niewielu graczy zwraca na nią większą uwagę, przez co można naprawdę wiele stracić. Wysłanie ekspedycji jest banalnie proste, jest to jednak loteria. Czasami statki wracają z ciekawym łupem, innym razem to one padną łupem międzygalaktycznych piratów.
Aby wysłać ekspedycję należy wysłać własną flotę podając kordy x:xxx:16. Lub jakiś inny większy numerek. W miejscu ‘x’ wpisać wybrane cyfry, na które ma polecieć ekspedycja. Co ważne, Mając 4 poziom ekspedycji można wysłać już dwie, a 9 nawet 3 ekspedycje.
A na dodatek jeszcze kilka informacji o wysyłaniu ekspedycji – najlepsze do tego są duże transportery, ponieważ spalają mniej paliwa, mają większą ładowność i jest ich mniej. W przypadku walki ponoszone są mniejsze straty, ponieważ duże transportery są lepiej opancerzone. Czas trwania ekspedycji nie powinien przekraczać 2 godzin. Nie warto bowiem zajmować sobie slotów ekspedycyjnych na dłuższe wypady. Korzyści i możliwe straty są takie same w przypadku krótszych jak i dłuższych ekspedycji. Nie warto przejmować się możliwością trafienia na czarną dziurę, a podejmować ryzyko zwiedzania własnego układu słonecznego. I poza własny układ również nie warto się zapuszczać.

3. Jak wysłać recykler?

Wysłanie recyklera jest banalnie proste. Wystarczy wejść w menu flota -> wybrać recyklery -> wpisać kordy i zmienić na pola zniszczeń -> wybierać misje zbieraj nacisnąć przycisk wyślij.
Większy problem pojawia się, gdy wysyłamy atak i chcemy od razu zebrać szczątki z pola zniszczeń. Nie możemy bowiem wysłać recyklerów na pole zniszczeń, na którym nie ma żadnych zniszczeń. Aby zsynchronizować atak z recyklerami należy postępować według sprawdzonej kolejności działań, czyli:
1. Sprawdzić i zeskanować planetę przeciwnika.
2. Wysłać na ów planetę sondę na poleceniu „atakuj”, ponieważ wtedy powstanie niewidoczne pole zniszczeń. Inną opcją jest sonda na polecenie „szpieguj”, jednak w takiej ilości, która zostanie zupełnie „przypadkiem” wykryta i strącona przez flotę przeciwnika.
3. W momencie, w którym pojawi się niewidzialne pole zniszczeń wysyłamy recyklery na to pole synchronizując czas z następnie wysyłanym atakiem.
4. Wysyłamy atakującą flotę, tak, aby pojawiła się kilka sekund/minut przed recyklerami na polu zniszczeń.
W ten sposób ponosimy jak najmniejsze możliwe straty w przypadku potyczki bowiem większość surowców z pola zniszczeń wraca do nas, dzięki dobrze zaplanowanej i skoordynowanej akcji. Jedyną wadą takiego postępowania jest fakt, że przeciwnik może spodziewać się nadciągającego ataku, jeżeli rozbije się na jego planecie jedna sonda. Jest to jasny sygnał ostrzegawczy do tego, aby przygotować swoją planetę do maksymalnej obrony.

4. Jak rozbudować księżyc?

Rozbudowywanie księżyca zależy od osobistych preferencji. Tutaj przedstawię jednak kilka najciekawszych i najbardziej sprawdzonych rozwiązań, którymi posługuję się przy rozbudowywaniu własnych księżyców. Kolejność tworzenia budynków:
Stacja księżycowa (poziom 1)
Stacja księżycowa (poziom 2)
Fabryka robotów (poziom 1)
Fabryka robotów (poziom 2)
Fabryka robotów (poziom 3)
Fabryka robotów (poziom 4)
Stacja księżycowa (poziom 3)
Stacja księżycowa (poziom 4)
Fabryka robotów (poziom 5)
Fabryka robotów (poziom 6)
Stacja księżycowa (poziom 5)
Fabryka robotów (poziom 7)
Teleporter
Stacja księżycowa (poziom 6)
Falanga czujników (lvl 1 ,2,3)
Stacja księżycowa (poziom 7)
Falanga czujnuików (lvl 3,4)

Ostatecznie kto chce może na końcu skasować fabrykę robotów i postawić na jej miejsce coś innego.
Inna wersja zaproponowana przez innego z graczy to:

Stacja 1
Roboty 1
Roboty 2
Stacja 2
Roboty 3
Roboty 4
Stacja 3
Falanga 1
Falanga 2
Stacja 4
Falanga 3
Falanga 4
Falanga 5
Wyburzenie Robotów 3
Teleport
Często warto zaczekać możliwie jak najdłużej z rozbudową księżyca, jeżeli powstał on już na wczesnym etapie gry. Wszystko zależy od tego, jaką strategię rozbudowy naszych planet przyjmiemy.

5. Jak teleportować flotę?

Teleportowanie floty często jest jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie swojej innej planety, bądź stworzenie skoordynowanego, bardzo silnego ataku. Aby teleportować flotę należy wejść na księżyc, do zakładki budynki, następnie teleporter. W tym miejscu należy wybrać jakie statki oraz jaka ich ilość zostanie teleportowana oraz podać miejsce teleportacji. Nie ma możliwości jednym kliknięciem przeteleportowania całej floty, więc trzeba wyznaczać pojedynczo ile i jakich statków chcemy teleportować.

6. Jak tworzyć kolonie w ogame?

Aby stworzyć kolonię w grze ogame na początku należy wybudować statek kolonizacyjny. Kolejnym krokiem jest znalezienie jakiejś niezamieszkanej jeszcze planety w galaktyce, którą chcielibyśmy mieć. Aby ją sokolonizować należy wysłać statek kolonizacyjny z misją „Kolonizuj” na współrzędne tej planety. Do statku, który wysyłamy na kolonizację można załadować surowce, które przydadzą się później w rozbudowie tej planety i przyspieszą jej rozwój.
Początek gry pod względem kolonizacyjnym jest trudniejszy, bowiem można kolonizować wyłącznie określone pozycje w zależności od rozwoju technologii astrofizyki. Z upływem jej wzrostu można zaczynać kolonizować dalsze pozycje.
Ważna uwaga podczas kolonizowania: zanim twój statek kolonizacyjny dotrze na wybraną przez Ciebie planetę może ona zostać skolonizowana przez kogoś innego. Wtedy otrzymasz komunikat, że misja się nie powiodła, a twoja wróci do ciebie. Jeżeli nikt przed tobą nie zajmie planety, po dotarciu do celu otrzymasz powiadomienie, że kolonizowanie nowej planety powiodło się i będziesz bogatszy o nową planetę, którą możesz od podstaw budować. Jeżeli pomyślnie skolonizowana zostanie planeta, statek kolonizacyjny nie wraca i nie masz możliwości nim zarządzać. Tracisz za niego punkty, a sam statek zostaje przerobiony na surowce potrzebne do zbudowania infrastruktury nowej planety.

7. Jak usunąć konto na ogame?

Jeżeli chcesz usunąć konto w grze ogame przejdź następujące kroki:
Nowe uni
Ustawienia/Rozszerzone/Twoje konto/Usuń konto
Stare uni
Ustawienia/(Urlop / Usuń konto)/Usuń konto
Gotowe, Twoje planety, flota oraz całe konto zostało usunięte. Poszukaj innej gry przeglądarkowej, która będzie sprawiać Ci radochę! 🙂

8. Jak opóźnić flotę?

Opóźnienie loty w ogame jest często jednym z najlepiej sprawdzających się zabiegów strategicznych. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy obrońca planety nas nie podpuszcza i nie chce wprowadzić w zasadzkę. Aby opóźnić przylot floty należy wykorzystać do tego celu sondę szpiegowską. Maksymalny czas opóźnienia przylotu floty wynosi 30%, jednak można go powtarzać praktycznie w nieskończoność. Opóźnienie floty polega na dołączeniu do atakującej floty sondy, która leci z prędkością ustawioną na właściwą dla poziomy opóźnienia. W momencie, w którym sonda dołącza do floty, czas jej lotu wydłuża się. Następnie zawracasz sondę i możesz powtórzyć taki manewr właściwie ile razy tylko chcesz. Aż do osiągnięcia oczekiwanego skutku.

9. Jak przechwycić sondy?

Możliwość przechwytywania sond w ogame zależy od dwóch czynników. Pierwszym jest poziom technologii szpiegowskiej, drugim flota, która stacjonuje na planecie. Większy poziom technologii szpiegowskiej pozwala wykrywać szpiegów, a lepsza jakość oraz większa ilość statków floty pozwala na skuteczne ich zestrzelenie.
Podczas szpiegowania brany jest pod uwagę poziom technologii szpiegowskiej osoby, która wysyła sondę oraz potencjalnego obrońcy. Aby przechwycić sondy, obrońca musi posiadać wyższy poziom technologii szpiegowskiej od osoby, która go szpieguje.

10. Jak atakować w ogame?

Przeprowadzenie ataku w ogame jest stosunkowo proste. Wystarczy wejść w zarządzanie flotą, wybrać statki, które mają zaatakować przeciwnika oraz wysłać je na wybraną do ataku planetę. Jednak to tylko część techniczna, która jest mniej ważna. Pod kątem strategicznym przeprowadzenie ataku nie jest już takie proste i oczywiste. W początkowych etapach gry należy skupić się na rozwijaniu technologii szpiegowskiej, szpiegowaniu przeciwników oraz korzystaniu z kalkulatora potyczek ogame. Dzięki niemu możemy w prosty sposób ocenić szanse na powodzenie ataku porównując zasoby militarne przeciwnika i własne. Stosowanie bardziej zaawansowanych sztuczek wchodzi w krew przy dłuższym zaznajomieniu z grą oraz podczas podglądania technik, jakie stosują nasi przeciwnicy. Warto mieć oczy szeroko otwarte.

11. Jak dołączyć do sojuszu?

Aby dołączyć do sojuszu należy znać jego nazwę lub Tag. W przypadku, gdy nie masz wybranego żadnego sojuszu, a po prostu chciałbyś uczestniczyć w rozgrywce z większa ilością graczy, mieć ułatwiony handel oraz ewentualnie otrzymać pomoc od graczy sojuszu, najlepszym rozwiązaniem będzie przejrzenie prezentacji koalicji na forum gry ogame. Tam znajdziesz najlepiej odpowiadające Ci sojusze i poznasz wymagania, jakie musisz spełnić, aby dołączyć do danego sojuszu. Gdy już zdecydujesz się na jakiś konkretny sojusz, wejdź do zakładki sojusz, w polu do wyszukiwania wpisz odpowiedni Tag, a sojusz zostanie wyświetlony. Po kliknięciu w Tag pojawi się możliwość napisania podania do wybranego sojuszu. Zawrzyj w nim wymagane przez sojusz informacje, które pozwolą administratorom sojuszu ocenić twoją przydatność grupie. Cały proces kończy się naciśnięciem przycisku wyślij i oczekiwaniem na Odpowiedź ze strony sojuszu.

12. Jak handlować?

Aby przeprowadzić transakcję handlową w ogame należy wysłać umówioną ilość surowców transporterami na planetę osoby, z którą został dobity targ. Taką samą czynność wykonuje osoba, która z nami wymienia się surowcami. Podstawą w tym zagadnieniu jest jednak przeczytanie zasad gry oraz warunków dotyczących wymiany surowców. W zasadach gry znajdują się ważne szczegóły oraz punkty, których przestrzeganie jest bardzo ważne, aby bezpiecznie i efektywnie dokonywać handlu.

13. Jak zdobyć punkty honoru?

Punkty honoru otrzymuje się za walki z równymi, bądź znacznie silniejszymi graczami. Można je stracić, jeżeli atakuje się znacznie słabszego gracza i wykorzystuje swoją znaczącą przewagę sił. Honor przyznawany jest wyłącznie według zasad walk honorowych. W przypadku, gdy atakujący ma mniej punktów wojskowych niż obrońca w czasie walki, atakujący może otrzymać punkty honoru. Honor można zdobyć również, gdy w czasie walki cel ma tzw. ranking bandyta. Możliwe jest również uzyskanie punktów honoru, gdy w ramach specjalnych ataków, osoba atakująca zdobywa więcej punktów wojskowych, niż posiada obrońca. Strata punktów honoru uwarunkowana jest atakami na zdecydowanie słabszych przeciwników, np. gdy atakujesz cel, który posiada mniej niż 50% Twoich punktów wojskowych, bądź jest ponad 10 miejsc dalej w kwalifikacji punktowej. Warto więc uważać na to czy atakuje się ze względu na łatwy i prosty łup, czy z chęci prawdziwej rywalizacji.

14. Jak liczone są punkty w ogame?

Punkty w grze ogame są najlepszym wyznacznikiem tego jak silny oraz na jakim poziomie rozwoju znajduje się dany gracz. Liczba punktów zależy przede wszystkim od tego na jakim poziomie ma rozwinięte technologie, jak rozbudowaną ma planetę oraz jak dużą potęgę militarną posiada. Poniżej znajdują się informacje za co uzyskuje się punkty w ogame:
– 1000 surowców przeznaczonych na budynki to 1 punkt. Punkt jest odejmowany, gdy wybudowane za tą ilość surowców budynki zostają zniszczone.
– 1 statek to jeden punkt. Naturalnie statki które zostały zniszczone odejmują punkty.
– Każda odkryta technologia to jeden punkt. Nie da się zapomnieć o odkrytej technologii, więc te punkty nie mogą nigdy zniknąć.
– Punkty otrzymuje się również za przynależność do sojuszu. Punkty sojuszu, to punkty członków sojuszu liczone w pełnych tysiącach i dodane do siebie. np.: GraczA – 12.952 ; GraczB – 45.862 ; GraczC – 44.512, czyli
12+45+44=101
Punkty można również otrzymać za znalezione w ekspedycji statki. Za nic więcej nie otrzymuje się punktów w ogame. Jak widać punktacja jest stosunkowo łatwa i przejrzysta. Na podstawie punktów bardzo łatwo można ocenić poziom rozwinięcia danego gracza i ryzyko natarcia na niego.

15. Jak zdobyć antymaterie?

Zdobywanie antymaterii w ogame może odbywać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest wysyłanie ekspedycji. Podczas przeczesywania nieznanych terenów galaktyki możliwe jest odnalezienie antymaterii. Zdarza się rzadko, jednak jest to jeden ze sposobów na wzbogacenie swojego gwiezdnego królestwa. Innym i najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest zakup antymaterii za realne pieniądze. Aby to zrobić należy wejść w zakładkę antymateria -> kup antymaterię -> sponsor pay. Następnie należy postępować według przejrzystych wskazówek zawartych na stronie, aby zdobyć potrzebną antymaterię.

16. Jak cofnąć flotę?

Nie ma możliwości odwołania tworzenia statków w stoczni. Raz zlecone zadanie musi zostać wykonane całkowicie. Warto więc dokładnie zastanowić się nad tym jakie jednostki floty są nam potrzebne i czy faktycznie nas na nie obecnie stać. Rozporządzanie surowcami i poziomem zbrojnym planety jest niezwykle ważną umiejętnością w grze ogame, dlatego warto zastanowić się kilka razy, zanim stocznia dostanie konkretne zlecenie na jednostki wojskowe.

Na kilka pytań dotyczących gry ogame odpowiedziałem. Mam nadzieję, że wiedza zdobyta w tym poradniku nie pójdzie na marne, a Ty zaczniesz podbijać kolejne układy słoneczne z łatwością. Powodzenia w grze zdobywco kolejnych planet!

blog comments powered by Disqus